Søg på sitet
Open Mic: For Gud og Hver Mand
“Byens bedste sted at holde open mic” blev Stefanskirken kaldt forrige mandag, da vi havde premiere på åben mikrofon for Gud og hver mand i det vi selv synes er byens bedste dagligstue og kirke i et.
Lyden og atmosfæren er i top. Så mange talentfulde mennesker samlet på et sted, som brænder for at formidle deres musik, tekster og tanker. Eksistientielle spørgsmål, selvironi, kunst, nye møder - ja man kunne sætte mange ord på sådan en aften.
Traditionen ser ud til at blive sådan her: Værten og et hovednavn spiller, her efter kan man melde sig til at spille et nummer eller to af sin egen originalmusik. Vi har PA og flygel. Har du brug for banjo eller kazoo, så må du selv tage den med hjemmefra. Vi byder på et glas rødvin og præsten prædiker i max fem minutter over Dylan-evangeliet, Cash-evangeliet, PJ-evangeliet, eller en anden af dagens mange tekster.
Næste gang er 17. maj kl. 20.

Støt